ua en pl ru 
Zjazd monarchów europejskich w Łucku

Z łaski Bożej w roku 1429 w sławnym Łuczesku nad rzeką Styr Wielki książę Litewski Witold przyjmował gości. I jakich gości! Wśród obecnych w Łucku władców byli król Polski – Władysław II Jagiełło, król niemiecki – Zygmunt Luksemburski, król duński – Eryk VII, wielki książę moskiewski – Wasyl Wasyliewicz, wielki mistrz zakonu krzyżackiego – Russdorff, wielki mistrz kawalerów mieczowych – Zygfryd, legat papieski, metropolita kijowski i całej Rusi – Focjusz, chanowie Tatarów perekopskich i zawołżańskich, książęta mazowieccy, pomorscy, śląscy, twerscy i odojewscy, posłowie cesarza bizantyjskiego Jana VIII Paleologa.

Przedmiotem obrad był projekt obrony przeciwko grożącej Europie potędze Imperium osmańskiego i kwestia koronacji Witolda. Stał się więc największym szczytem politycznym w średniowiecznej Wschodniej Europie! I wszedł do historii jako Zjazd monarchów europejskich alboż Zjazd łucki.

Wielmożnych gości ze służbą i ochroną przybyło do miasta trzykrotnie więcej, aniżeli było mieszkańców w Łucku (aż 15 tysięcy!!!). Więc zakwaterowano ich nie tylko na zamku i w mieście, ale i w okolicznych wsiach Hnidawa, Krasne, Omelanyk, Zaborol, Żydyczyn.

A jak się bawiło pospólstwo w przerwach między dyskusjami dyplomatycznymi! Monarchowie spędzali dni w zabawach, turniejach rycerskich i polowaniach. A zjeść, wypić i dobrze się poczęstować (zwłaszcza kosztem innego księcia) wtedy lubili. Dziennie goście spożywali około 700 beczek miodu i wina, 700 wołów, 1400 baranów, setki łosi, dzików, nie mówiąc już o drobnych zwierzętach.

Nie udało się niestety Witoldowi zostać królem. Korona, którą wieźli legaci papiescy, została skradziona, a Królestwo Litewskie w Łucku tak i nie powstało.

Nawet dzisiaj, patrząc na wierzchołek wieży Wjazdowej łuckiego zamku, w promieniach porannego słońca można dostrzec zarysy utraconej krony. Zobacz i przekonaj się sam!

Obraz "Wielki książę Witold na zjeździe w Łucku", autorstwa Jonasa Mackeviciusa

 

 

back
Print