ua en pl ru 
O ŁUCKU

Zabytki

 • Łucki zamek

  Łucki zamek

  Zapraszamy do zwiedzania głównej atrakcji turystycznej Łucka - średniowiecznego zamku, który zdobył pierwsze miejsce w kategorii "Zamki" Ogólnoukraińskiego konkursu "7 cudów Ukrainy: zamki, pałace, twierdze".

  10.00 - 17.00

 • Katedra św. Piotra i Pawła

  Katedra św. Piotra i Pawła

  Kościół Piotra i Pawła to główna świątynia wołyńskich rzymskich katolików. Przez cztery wieki wygląd kościoła zaznał licznych zmian. Mimo tego nawet dzisiaj wciąż wzbudza zachwyt dzięki architekturze, w której harmonijnie przeplatają się style różnych epok.

 • Łuckie podziemia

  Łuckie podziemia

  Oprócz widocznego miasta na powierzchni ziemi, Łuck posiada rozbudowaną sieć przejść podziemnych. Na trzech poziomach znajdowały się obiekty sakralne, refektarz, więzienie, grobnice. Podziemia pod kościołem Piotra i Pawła zostały uznane za najbardziej tajemnicze według projektu ILoveUkraine.

  wt., czw., sb., nd. - 9.00-18.00

 • Kościół luterański

  Kościół luterański

  Neogotycki kościół luterański z ostrym szpilem jest jedną z najbardziej efektownych budowli Łucka. Tę świątynie w 1906-1907 rr. wybudowała wspólnota niemieckich kolonistów. Od czasu budowy pełniła ona rolę jednej z głównych świątyń kolonistów niemieckich na Wołyniu.

 • Dom rodziny Kosaczów

  Dom rodziny Kosaczów

  Dom rodziny Kosaczów znany jest z tego, że dokładnie tutaj spędziła kilka miesięcy swojego dzieciństwa wybitna poetka Łesia Ukrainka. Dzisiaj znajduje się tutaj dyrekcja historyko-kulturalnego rezerwatu "Stare Miasto" oraz muzeum "Świetlica Łesi".

 • Budynek z chimerami

  Budynek z chimerami

  Oprócz Łuckiego zamku na brzegu Styru jest jeszcze jedna interesująca budowla, którą czasami nazywają także drugim zamkiem lub domem z widmami. To dzieło należy Mikołajowi Hołowaniowi, który pracuje nad nim juz ponad 30 lat.

 • Synagoga główna

  Synagoga główna

  Główna synagoga Łucka – pomnik kultowej architektury żydowskiej XVII wieku. Jej cechą szczególną jest dobudowana do Sali modlitewnej wieża obronna, a jeszcze jednym znakiem czasu jest rządek nisz w wykończeniu całego budynku. Główna synagoga była wybudowana dzięki poparciu króla Zygmunta III oraz staraniom licznej wspólnoty żydowskiej Łucka na początku XVII wieku.

 • Sobór Katedralny Trójcy Świętej

  Sobór Katedralny Trójcy Świętej

  Sobór Katedralny Trójcy Świętej jest główną prawosławną świątynią Łucka. Powstał on na wzgórzu, gdzie od dawna istniały obiekty sakralne. Wybudowany jako kościół przy klasztorze barnardynów, jednak zaznał licznych zniszczeń i przebudow, żeby dzisiaj przyciągać wiernych i turystów.

 • Wieża Czartoryskich

  Wieża Czartoryskich

  Wieża Czartoryskich - jedyna z osmiu wież Dolnego zamku Łucka, która przetrwała do dzisiaj. Jeśli podejjdziemy do niej bliżej, można zobaczyć potężne mury oraz gotyckie ornamenty wyłożone z cegły.

 • Cerkiew Pokrowy Najświętszej Bogurodzicy

  Cerkiew Pokrowy Najświętszej Bogurodzicy

  Pokrowska cerkiew jest jedną z dwóch prawosławnych cerkwi Łucka zachowanych od czasów królewskiego okresu historii. katedralna świątynia Łuckiej i Wołyńskiej diecezji Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego; pomnik architektury o znaczeniu narodowym.