ua en pl ru 
ФОТОРЕПОРТАЖІ

Як луцькі митці використали для спілкування бруківку

back
Неординарну виставку представили лучанам Іштван Кус та Каріна Арутюнян. Проект «Прохання дотримуватись тиші» презентували 11 березня в нижньому залі «Галереї мистецтв» Будинку художника Волинської організації НСХУ у Луцьку.

На сайті Волинських новин представили фотозвіт неординарної виставки. яку було презентовано 11 березня у нижньому залі "Галереї мистецтв".

Як розповів голова правління Волинської обласної організації Національної спілки художників України Володимир Марчук, це експериментальна виставка, до вираження мистецтва такими засобами лучани ще не звикли.

У нещодавніх подіях бруківка використовувалася як засіб спілкування, але в брутальний спосіб. Митці ж намагаються звернутися до всіх універсальним кодом Морзе.

Молоді художники Іштван Кус та Каріна Арутюнян презентували проект, що має багатогранне значення. Митці використали дві фрази - «мовчання спричиняє насильство» та «насильство спричиняє мовчання», які взаємопов’язані між собою зворотнім зв’язком. Художники трохи заглибилися в процес мовчання і відтворили його як недостатнє спілкування з вищою силою. Адже коли людина духовно збагачена, вона дасть собі волю говорити, казати все.

Інша фраза – «хто має вуха, нехай чує». Митці намагалися привернути увагу людей до тиші, яка донедавна була дуже поширена, викликана страхом. Можливо, саме страх спонукав спілкуватися подумки з навколишнім середовищем і тим самим помітити коротку та довгу бруківку, що в своїх комбінаціях кладки утворювали код Морзе.

«Проект полягає в тому, що бруківкою ми викладаємо текст азбукою Морзе. За певних обставин, коли людина опиняється на площі, викладеній бруківкою, вона стоїть на азбуці Морзе. Ми намагалися створити атмосферу, щоб передати, наскільки це змістовно та глибоко. Ми пов’язали це із подіями на Майдані, оскільки тоді бруківка була зброєю. Війна – це теж спосіб спілкування, коли ми не можемо вирішити конфлікт словами. Таким чином, бруківкою теж можна говорити. Військові більше розуміють код Морзе, тому, можливо, бруківкою до них «дійде» краще в цьому коді», - пояснив Іштван Кус.

До слова, у приміщенні, де презентували проект, лунала відповідна музика.

Каріна Арутюнян розповіла, що слово – це дуже сильна зброя, яка може і ранити, і дуже сильно зачепити людину. Абстрактні поняття, такі як мовчання, тиша, асоціюються з неживою природою. Митці хотіли пов’язати людські переживання з матеріальним світом.

«Бруківка сама по собі сіра, її дуже багато, вона скрізь, і коли виходиш на вулицю, а тебе оточує сіре, це викликає неприємний стан. Також ми хотіли віднайти в тому якусь красу і, можливо, певний сенс», - розповіла Каріна Арутюнян.

Назва виставки, як пояснили автори, пов’язана з історією людства – що більше люди мовчать, то більше їх пригнічують, гнітять. Тож назва «Прохання дотримуватись тиші» є саркастичною.

У квітні проект продемонструють львів’янам у галереї «Дзиґа».

 

Стаття та фото: Volynnews

Print 

Написати відгук
Ім'я:
Коментар:
Введіть код: