У той час, 105 років тому, українські вояки й добровольці зупинили на кілька днів наступ більшовиків на Київ. Тоді в Бересті тривали переговори між Українською Народною Республікою та країнами Четверного союзу щодо мирного договору. 9 лютого 1918 року його підписали. Цей документ визнав незалежність Української Народної Республіки і став підставою для надання військової допомоги Україні у відбитті російської агресії.
У Крутах вирішувалася доля молодої української держави. Відважні юнаки та чоловіки зробили свій вибір – виступили проти російської військової агресії, стали на захист України. Вони були різного походження: діти селян, робітників, священників; військові, студенти, гімназисти. Хтось мав бойовий вишкіл, а хтось уперше взяв до рук зброю. Але всі вони розуміли головне – Україна потребує їхнього чину.
З українського боку в бою під Крутами брали участь понад 500 українських бійців. Вони мали на озброєнні до 16 кулеметів та одну гармату на залізничній платформі. Їм протистояли три тисячі більшовиків. Усі озброєні і з артилерією.
Втрати українських військ під Крутами оцінюють у 70-100 загиблих. Серед них – 37-39 вбитих у бою та розстріляних студентів. Більшовицькі війська під Крутами втратили 300 бійців.
З теренів сучасної Волинської області у бої за Крути брали участь чотири уродженці краю: це Матвій Данилюк, Остап Гаврилюк, Гнат Мартинюк і отець Іван-Йосип Грушецький.
Фото: УНІАН, Трибуна Бровари, Твоє Місто