https://www.visitlutsk.com/wp-content/uploads/2022/11/IMG_3657-min.jpg
https://www.visitlutsk.com/wp-content/uploads/2022/11/SHkola-nova-min.jpg
https://www.visitlutsk.com/wp-content/uploads/2022/11/IMG_3659-min.jpg

Луцькі стежки Модеста Левицького

Сьогодні знайомимо Вас з представником української еліти кінця ХІХ – початку ХХ століття, чиє життя було служінням народу та Україні.

 Модест Пилипович Левицький – громадський діяч, лікар, педагог, письменник, композитор народився 25 липня 1866 року в селі Вихилівка на Поділлі. Частина його життя пов’язана з Волинню і Луцьком. Для багатьох молодих українців він був прикладом справжнього інтелігента в усіх сферах його діяльності. Деякий час його ім’я несправедливо замовчувалося і не згадувалось у часи більшовицької влади. Тому публікації про нього у пресі Волині на початку 90-х років ХХ ст. стали першими провісниками повернення в історію інтелектуальної еліти.

Життєві дороги Модеста Левицького неодноразово вели до Луцька. У 1927 році Модест Левицький разом з онуком переїхав до нашого міста. З легкої руки Григорія Степури (волинського адвоката, колишнього комісара УНР на Харківщині та Поділлі) дістає посаду викладача української мови та шкільного лікаря в Луцькій українській гімназії, у якій працює останні п’ять років свого життя (1927-1932 рр.).

 Знаходить прихисток у будинку свого друга Г. Степури на Кічкарівській, 5. Згодом винаймає собі житло на Яровиці (нині І. Франка), живе у будинку неподалік кладовища, потім будує власний дім на вулиці Квітковій, 7 (район Красного). По сусідству жило ще кілька учительських родин, тому називали цей куточок учительською колонією.

Модест Левицький був одним із тих, на кому держалась українська справа, хто навчив гімназистів любити рідну мову. Він щиро вболівав за чистоту рідного слова і «здмухував з неї пилюку ярма, поневірянь і принижень».

У 1991 р. до 125-річчя від дня народження М. Левицькому було відкрито меморіальну дошку на приміщені колишньої Луцької української гімназії і проведено літературний вечір. Символом видатної постаті і присутності Модеста Левицького у Луцьку став явір, дерево, про яке писали журналісти, поети і письменники, а також гімназія на проспекті Волі, яка названа його іменем.

Модест Пилипович Левицький – людина великої душі, різнобічних талантів і здібностей, неймовірно багатогранна особистість.

 

 

Джерело: Геннадій Бондаренко  «Модест Левицький у публікаціях про його життя і діяльність».

Лариса Токарук «Модест Левицький у Луцьку» (1927 – 1932).

Фото: Волинські новини

 

Останні Новини

Мапа центральної та старої частини міста

Мапа центральної та старої частини міста

Ми завантажили мапу центральної та старої частини міста для вашої зручності!

Міжнародний МСУМК Арт Forum:  “Космогонія. Мистецтво. Ноосфера. Екологія”

Міжнародний МСУМК Арт Forum: “Космогонія. Мистецтво. Ноосфера. Екологія”

Музей сучасного українського мистецтва Корсаків запрошує усіх, хто цікавиться мистецтвом, космічною тематикою, філософією, екологією та історією культури на форум “Космогонія. Мистецтво. Ноосфера. Екологія”. Подія організована в межах проєкту “Космогонія”, який вже майже рік реалізують у музеї. Дата: 27 жовтня 2023 року Тривалість: з 10:00 до 17:30

П’ять стихій: у Му3еї Корсаків провели перший Перформативний вікенд

П’ять стихій: у Му3еї Корсаків провели перший Перформативний вікенд

У Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків у Луцьку започаткували новий напрям мистецької діяльності – Перформативні вікенди. Відтепер тема кожного великого проєкту, окрім виставки досліджуватиметься й за допомогою перформансів. Перший Перформативний вікенд організували в межах виставкового проєкту «Космогонія сенсів». Він проходив протягом двох днів, 13 і 14 жовтня.

Артпроменад «Так звучить Луцьк»

Артпроменад «Так звучить Луцьк»

9 вересня 2023 року о 19.00 на території Музейного простору “Окольний замок” (вхід з вул. Драгоманова, 25) з нагоди Дня міста відбудеться артпроменад «Так звучить Луцьк».

Запрошуємо на відкриття музейного простору «Окольний замок»

Запрошуємо на відкриття музейного простору «Окольний замок»

Запрошуємо дізнатись усі таємниці вежі князів Чорторийських з підземеллями колегіуму єзуїтів! Нарешті єдина збережена вежа Луцького Окольного замку доступна для відвідування!

Замкова книга XVI ст.

Замкова книга XVI ст.

Луцька замкова книга 1560-1561 рр, яку історики називають фундаментальним джерелом з історії Волині, є також цінною пам’яткою староукраїнської писемно-літературної мови в її північноукраїнському варіанті.