Луцькі стежки Модеста Левицького

Сьогодні знайомимо Вас з представником української еліти кінця ХІХ – початку ХХ століття, чиє життя було служінням народу та Україні.

 Модест Пилипович Левицький – громадський діяч, лікар, педагог, письменник, композитор народився 25 липня 1866 року в селі Вихилівка на Поділлі. Частина його життя пов’язана з Волинню і Луцьком. Для багатьох молодих українців він був прикладом справжнього інтелігента в усіх сферах його діяльності. Деякий час його ім’я несправедливо замовчувалося і не згадувалось у часи більшовицької влади. Тому публікації про нього у пресі Волині на початку 90-х років ХХ ст. стали першими провісниками повернення в історію інтелектуальної еліти.

Життєві дороги Модеста Левицького неодноразово вели до Луцька. У 1927 році Модест Левицький разом з онуком переїхав до нашого міста. З легкої руки Григорія Степури (волинського адвоката, колишнього комісара УНР на Харківщині та Поділлі) дістає посаду викладача української мови та шкільного лікаря в Луцькій українській гімназії, у якій працює останні п’ять років свого життя (1927-1932 рр.).

 Знаходить прихисток у будинку свого друга Г. Степури на Кічкарівській, 5. Згодом винаймає собі житло на Яровиці (нині І. Франка), живе у будинку неподалік кладовища, потім будує власний дім на вулиці Квітковій, 7 (район Красного). По сусідству жило ще кілька учительських родин, тому називали цей куточок учительською колонією.

Модест Левицький був одним із тих, на кому держалась українська справа, хто навчив гімназистів любити рідну мову. Він щиро вболівав за чистоту рідного слова і «здмухував з неї пилюку ярма, поневірянь і принижень».

У 1991 р. до 125-річчя від дня народження М. Левицькому було відкрито меморіальну дошку на приміщені колишньої Луцької української гімназії і проведено літературний вечір. Символом видатної постаті і присутності Модеста Левицького у Луцьку став явір, дерево, про яке писали журналісти, поети і письменники, а також гімназія на проспекті Волі, яка названа його іменем.

Модест Пилипович Левицький – людина великої душі, різнобічних талантів і здібностей, неймовірно багатогранна особистість.

 

 

Джерело: Геннадій Бондаренко  «Модест Левицький у публікаціях про його життя і діяльність».

Лариса Токарук «Модест Левицький у Луцьку» (1927 – 1932).

Фото: Волинські новини

 

Останні Новини
$ 1
€ 1
Сьогодні
Завтра
Післязавтра
Сьогодні
Завтра
Післязавтра
$ 1
€ 1