Музей історії Луцького братства — єдиний музей в Україні, присвячений окремій братській організації. Він розташований у старовинному приміщенні колишнього братського монастиря. Музей представляє діяльність братства, яке об’єднало зусилля князів, шляхти, міщан і селян для відродження позицій православ’я на Волині. Серед експонатів документальні матеріали, художні твори волинських малярів, зокрема портрети найвідомишіх діячів братства: єпископа Афанасія Пузини, іконописця Йова Кондзелевича, громадського діяча Данила Братковського.
Особливої уваги заслуговують стародруки XVII–XIX ст. з бібліотеки Луцького братства, документи з фінансової діяльності луцьких братчиків, метричні книги Хрестовоздвиженської братської церкви ХХ ст. Найціннішим «експонатом» музею слід визнати автентичну інтер’єрну кладку братського монастиря. У музейних залах частково відтворено ансамбль монастирських меблів кінця XVIII–XIX ст., у вітринах демонструються оригінальні предмети церковного вжитку з колекції Волинського краєзнавчого музею. Через об’ємну схему-реконструкцію об’єктів братської нерухомості на космічному знімку сучасного Луцька відвідувачі музею мають можливість особисто «зазирнути» в історичну мікротопоніміку волинської столиці. У підземеллі Хрестовоздвиженської церкви є унікальний некрополь, де спочивають 49 братчиків та братчиць. Його відвідини можливі лише з екскурсією.
Музей історії Луцького братства пропонує серію тематичних екскурсій науково-пізнавального та патріотично-виховного спрямування та окремі лекторії з волинського краєзнавства.