Театральне життя старого Лучеська

У часи міжвоєнного періоду стрімко розвиваються театр, музика, образотворче мистецтво та література. Найпопулярнішим в той період було театральне мистецтво. У часи міжвоєнного двадцятиліття наше місто мало два професійні польські театри: Луцький міський театр імені Ю. Словацького (1924 – 1926 рр.), який був розташовваний у приміщенні нинішнього Волинського академічного обласного театру ляльок, та Волинський театр (1930 – 1939 рр.). У 1924 р. магістрат Луцька ухвалив рішення про заснування в місті театру – першої стаціонарної польської сцени на Волині. Відкриття Луцького міського театру імені Ю. Словацького відбулося 15 листопада 1924 р. Першою виставою, зіграною в театрі, стала драма «Мазепа». Часто на сцені театру у Луцьку представляли твори Г. Запольської –  «Жабуся», «Царевич», «Їх четверо». Квиток до театру коштував у партері 3,50 злотих, на балконі –  від 50 грошів до 2 злотих. Актори заробляли в середньому за місяць 500 злотих. Через фінансові труднощі у 1926 році театр було ліквідовано, проте, згодом він відновив свою діяльність завдяки воєводському театральному комітету.

 Для підтримки театральної справи у Луцьку 31 липня 1931 року було створено Товариство польського театру. Важливою подією в суспільно-культурному житті волинян 20-х років ХХ ст. стало створення професійного постійного українського театру. У Луцьку з 1924 р. вже функціонував польський театр, тож український театр став пропагувати українську культуру в регіоні.

У 1928 році до Луцька приїхав Микола Певний, який організував аматорський гурток, що згодом переріс у Волинський український театр. Саме на сторінках газети «Українська нива» було написано: «… ось прибув М. Певний зі своєю групою й дав нам доказ того, що українською мовою можна грати не тільки «Гриців» чи «ковбасу з чаркою», а й п’єси класичного європейського репертуару. На цей раз було поставлено «Мірандоліну» –  комедію на 3 дії К. Гольдоні в чудовому українському перекладі М. Загірної».

31 січня 1927 р. створено Товариство українських артистів при Луцькій повітовій «Просвіті», до складу якого входило 26 осіб. Були поставлені такі п’єси: «Наталка Полтавка», «Сватання на Гончарівці», «Каїн та Авель» та інші.

1928 рік став важливим періодом у мистецькому житті Луцька, адже саме тоді, на основі вищезгаданого товариства створюється Волинський український театр. Згодом, 21 лютого 1932 р. в залі міського театру в Луцьку відбулося відкриття Театру для дітей та молоді. Прем’єрою була байка «Король печива» Вітольда Шеллера. Вартість квитка на виставу була від 50 грошів до двох злотих.

Ось таким різнобарвним було театральне життя старого Лучеська, наповнене багатьма яскравими подіями. Можна з впевненістю стверджувати, що театр був одним із центрів культурно-мистецького життя волинян у 1920-1930-х роках.

 

Джерело: наукове видання «Міжвоєнний Луцьк», Малеончук Галина, Шваб Анатолій

Колажі Олександра Котиса

Останні Новини
$ 1
€ 1
Сьогодні
Завтра
Післязавтра
Сьогодні
Завтра
Післязавтра
$ 1
€ 1