Замкова книга XVI ст.

Луцька замкова книга 1560-1561 рр, яку історики називають фундаментальним джерелом з історії Волині, є також цінною пам’яткою староукраїнської писемно-літературної мови в її північноукраїнському варіанті.

Що ж являють собою «Замкові книги»? Давайте детальніше розглянемо.

Це актові книги, які були результатом діяльності судово-адміністративних установ литовсько-руського права. Їх було 1167, але, за словами краєзнавця Петра Троневича, у середині XIX ст. їх вивезли до Києва.
Основною проблемою під час роботи з цими книгами було прочитання, оскільки їх писали від руки, напівуставним скорописом. Цей вид письма передбачав злите написання слів: кінець однієї літери зближувався з початком наступної. Майже не було розділових знаків, оскільки писарі тоді не мали якогось зразка, як розставляти пунктуаційні знаки.
Але тепер історики зможуть вивчити «Луцьку замкову книгу 1560-1561 рр».
«Щоб читати документи того часу, треба навчитися читати і розуміти, готуватись до того. Тут є буквар, цю книгу можна осягнути за місяць. Зроблена титанічна робота. Історики зможуть вивчити її, вільно читати і розуміти ці документи», – розповів краєзнавець Петро Троневич.

Почерпнути з підготовленої для широкого кола читачів замкової книги середини XVI ст. можна чимало. Опис записів дає уявлення про тогочасне життя Волині.

 

Джерело: ВВС news, Україна

Останні Новини
$ 1
€ 1
Сьогодні
Завтра
Післязавтра
Сьогодні
Завтра
Післязавтра
$ 1
€ 1