Розпочнемо наші мандри, звісно ж, з Луцька. Перш им пунктом нашого маршруту буде Замок Любарта, один із найдавніших та найкраще збережених замків України. Прямісінько посеред замку під металевим куполом розташовані залишки найстарішої мурованої споруди міста – собору Івана Богослова, яка була збудована в 1170-х роках, як княжий храм династії Ярославичів.
Прогулявшись Замком та відвідавши інші об’єкти на території замкового двору, вирушимо досліджувати підземний світ Луцька. Розпочнемо з найзагадковіших та унікальних підземель, що знаходяться під Римо-католицьким костелом св. Апостолів Петра і Павла. На двох рівнях підземного міста відвідаємо трапезну, в’язницю, гробниці. Після цього відправимось до Хрестовоздвиженської церкви, під якою теж є підземелля-крипта, де є давні захоронення відомих шляхтичів, громадських, культурних і державних діячів.
Також відвідаємо Музей історії Луцького братства, відділ Волинського краєзнавчого музею і більше дізнаємось про національно-релігійну громадську організацію православних шляхтичів Волині та міщан Луцька в XVII – XVII століття. Навпроти будівлі братства на території історичної “Площі Ринок” є затишна Кав’ярня-кондитерія Старе Місто – єдина в Україні кав’ярня, де працюють “сонячні” хлопці. Запах ароматної кави й сонячні усмішки офіціантів не залишать Вас байдужими, тут ви зможете перепочити і почастувати смачненького.
Далі рухатимемось Старим містом у бік річки Стир та оглянемо дорогою інші варті уваги пам’ятки історії та архітектури. Прямісінько біля Будинку скульптора Голованя нас чекатиме катер та незабутня прогулянка річкою. Екскурсовод розповість про зародження Луцька на берегах славного Стиру та розвиток судноплавства у місті. Зустрінемо захід сонця на мальовничих берегах ріки.
На другий день їдемо в село Зимне, а саме в Святогірський монастир – одну з найвідоміших сакральних архітектурних пам’яток України. Згідно з історичними джерелами, монастир був оборонним комплексом і заснований, як чоловічий монастир. У 1001 р. київський князь Володимир Великий збудував два храми і терем.
Домінантою архітектурного ансамблю монастиря є Успенський собор. У центрі храму – різьблений позолочений іконостас, який має три яруси. Храм Святої Трійці – найстаріша мурована споруда Зимненського монастиря, яка має форму ротонди, що вказує на її дуже поважний вік та оборонні функції. На території монастиря в Зимному є церква, названа на честь святої праведної Іуліанії. З’явилася вона наприкінці 20 століття.
Найбільшою святинею Зимненського Святогірського Свято-Успенського монастиря є чудотворна ікона Божої Матері. Вона є однією з найдревніших пам’яток православ’я, свідком важливих історичних подій. Ікона виконана в манері грецького письма на кипарисовій дошці.
Також варті уваги печери, вхід до яких розташований поруч із Свято-Троїцькою церквою. Печерний комплекс має три підземні вулиці-коридори та підземний храм. Загальна довжина печерних ходів – 70 метрів. Глибина печер – близько 6 метрів.
Після оглядин Зимнівського монастиря переїзд до міста Володимир Волинський. Це одне з найдавніших міст України, яке приховує в собі безліч цікавого! Почати пізнавати місто варто з Успенського собору – визначної пам’ятки давньоруської архітектури XІІ ст., збудованої волинським князем Мстиславом Ізяславовичем у 1160 році. Архітектурною особливістю церкви є те, що її створено за типом шестистопного одноверхнього храму.
Потім можна оглянути залишки укріплення старовинного городища, яке було зведене та використовувалось упродовж X – XІV ст. Нині могутні 10-метрові оборонні вали, які оточені глибоким ровом, справляють захоплююче враження, нагадуючи про могутність і славу старовинного княжого міста.
Наступним об’єктом нашої мандрівки буде Василівська церква – пам’ятка романського архітектурного стилю. Особливістю церкви є те, що це єдиний у Волинській області давній храм-ротонда. Внутрішнє художнє оформлення храму справляє враження душевного спокою, тому що він є каплицею, збудованою князем Мстиславом Даниловичем над погребінням Анни, дружини князя Романа.
Далі рушаємо до Домініканського монастиря, стриманий стиль архітектури якого незвичайним чином поєднує в собі велич і строгість, які підкреслені декоративними колонами яскравого білого кольору і контрастними арочними вікнами. Сьогодні, всередині цих стін розташовані лекційні зали професійного училища.
Після цього ми потрапимо в костел св. Йоакима і Анни, збудований за кошти луцького єпископа Адама Война-Оранського у стилі бароко. Костел з архітектурного погляду – це тринефна базиліка з двома чотирикутними вежами та старовинними вікнами, що збереглися і донині. Для внутрішнього інтер’єру характерні прості архітектурні форми, що також свідчить про спорідненість зі стилем римо-католицьких храмів. Також надзвичайно цікавими є кам’яний барельєф поч. XVІІ ст., який є унікальним на Волині, а також – настінні фрески храму.
Далі йдемо до Володимирського історичного музею, де представлені велика археологічна колекція, матеріали фотодокументального фонду, етнографічні пам’ятки, твори образотворчого мистецтва.
Після прогулянки експозиціями музею ідемо до Костелу Послання Апостолів – один з найбільш оригінальних пам’яток епохи пізнього бароко, що характеризується довершеністю форм і пропорцій та приваблює оригінальність побудови храму, стіни якого мають хвилястий характер. На сьогодні у храмі знаходиться Кафедральний Собор Різдва Христового УПЦ КП.
Продовжуємо прогулянку до Миколаївської церкви, яка з’явилася у 1780 р. як каплиця Йосафата Кунцевича, збудована за кошти єпископа Порфирія Скарбки-Важинського у стилі раннього класицизму з елементами бароко. Нині функціонує, як парафіяльний православний храм. Архітектурною особливістю церкви є те, що вона – невелика за своїми розмірами і належить до стилю раннього класицизму.
На завершення підемо до Лютеранської кірхи, збудованої у 1927 році. Характерна за своєю конструкцією кірха являє собою цегляну прямокутну будову з п’ятигранною апсидою і двома симетричними бічними квадратними приосадкуватими різницями, які виступають за основну площину стін, а також високою двоярусною дзвіницею над нартексом.
Сповнені цікавих історій та вражень, Ви не захочете повертатися додому!
А проведений на Волині вікенд стане незабутнім!
Залишайтесь з нами і продовжуйте читати наступні серії проєкту “Луцьк+”! Далі буде